::Voľné miesta::

Rezervácie na telefónnych číslach:

+421 904 288 803
+421 35 6582 761

Pri rezervácii izby od soboty do soboty dostanete jednu noc pre všetkých zadarmo.

::Cesta autom::

Odkiaľ

napíšte Vašu adresu, napríklad:

Cieľ cesty

Chata Sovička
č. 331, 94147 Radava

Zobraziť cieľ na maps.google.com

Chata Sovička - ubytovanie pri Podhájskej


História:

Obec Radava je neveľká dedinka v Požitaví, na cestnom ťahu Šurany – Levice, neďaleko termálneho kúpaliska Podhájska. Hoci prvý známy záznam o Radave je z roku 1237, kedy bol uhorským panovníkom kráľ Belo IV., samotná obec a jej široké okolie majú oveľa staršiu históriu. Z archeologických výskumov vieme, že v Radave bolo osídlenie už v neolite v čase 6000 až 3000 rokov pred Kristom. V lokalite sa nachádza aj sídlisko volútovej – lineárovej kultúry. Je to najstaršia roľnícka kultúra v Európe (asi z čias 5. tisícročia pred Kristom). V druhej polovici 20. storočia boli objavené aj artefakty z doby bronzovej, staroslovanské sídlisko z čias kniežaťa Pribinu, Rastislavovej a Svätoplukovej ríše z 9. storočia.

Niekdajšia Radava sa delila na dve osady. V polovici 15. storočia sa spomína Kostolná Radava a od roku 1534 je písomne doložená aj Malá Radava-Kys Rendwe. Ak je názov Radavy (Rendve) pôvodne odvodený od priezviska Radvanský, ktorí mali majetok v Radvani, ale aj v Radave, môžeme povedať, že genéza obce má opodstatnenú históriu spätú s touto významnou zemianskou rodinou. Ak by sme však analyzovali súčasný názov obce Radava a rozdelili ho na dve časti, môžeme čítať aj - „rád dáva“.

Súčasnosť:

V Radave je vo veľkej miere rozvinuté poľnohospodárstvo. Darí sa vinohradníctvu i pestovaniu zeleniny a rôzneho druhu ovocia. V obci sa nachádza knižnica a Dom kultúry, ktorý slúži rôznym kultúrnym a spoločenským podujatiam, diskotékam, či svadbám. Športovým nadšencom je k dispozícií futbalové ihrisko a Športový klub s posilňovňou a stolným tenisom.

Historické pamiatky:

Rímskokatolícky kostol Ducha Svätého – postavený v barokovom slohu okolo roku 1700. Bol vybudovaný na základoch staršej gotickej stavby. Je to jednoloďový priestor s presbytériom so segmentovým uzáverom a stavanou vežou. Pod loďou kostola sa nachádza krypta rodiny Dóriovcov. V rokoch 1981-1985 bol kostol kompletne zrekonštruovaný.

Kostol sv. Cyrila a Metoda – z roku 1970, prvý kostol v okolí riešený modernou architektúrou. Kostol je nepravidelného tvaru. Na čelnom murive je farebná vitráž patrónov sv. Cyrila a Metoda. Táto i všetky ostatné farebné vitráže okien boli vyhotovené v roku 1971. V sakristii sa nachádza novogotický oltár premiestnený z bohostánku Ducha Svätého.


Zdieľať túto stránku Zdieľaj stránku emailom Zdieľaj na Facebooku Zdieľaj cez Google Buzz Zdieľaj na Yahoo Buzz Zdieľaj na Myspace
Zemne a vykopove prace
designed and created by ::sova:: (c)2002

::Language/Jazyk::

Slovensky Polski Hungary Deutsch Cesky

::Počasie::

Predpoveď počasia

::Cesta vlakom::

Odkiaľ
Kam
Dátum
Čas
odchod príchod
http://cp.atlas.sk/